Multiple Choice
Students are having a bake sale to raise funds for the school band. They collect $19.00 for selling 2 pies, 1 cake, and 3 cinnamon rolls. They collect $11.50 for selling 1 cake and 4 cinnamon rolls. They collect $17.50 for selling 1 pie, 1 cake and 5 cinnamon rolls. Find the price for each item.
A) $4.00 per pie$3.50 per cake$2.00 per cinnamon roll
B) $4.50 per pie$5.50 per cake$1.50 per cinnamon roll
C) $5.50 per pie$4.50 per cake$1.50 per cinnamon roll
D) $4.25 per pie$7.50 per cake$1.00 per cinnamon roll
E) none of these
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q75: Two blends will be used to make
Q76: The graph represents a system of linear
Q77: Use row operations to change the first
Q78: Solve the system of equations using elimination,
Q79: A model of the cost to make
Q81: The matrix <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB10230/.jpg" alt="The matrix
Q82: Solve the system of equations by substitution.<br>-<img
Q83: Solve the system of equations using elimination,
Q84: Solve the system using any method.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB10230/.jpg"
Q85: The matrix <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB10230/.jpg" alt="The matrix