Multiple Choice
BioClinic sells its product for $80 per unit. During 2025, it produced 120,000 units and sold 105,000 units. Costs per unit are: direct materials $25, direct labor $10, variable overhead $5, and variable operating expenses $3. Fixed costs are $840,000 manufacturing overhead, and $75,000 operating expenses. Assuming no variances were reported, no beginning inventory and the company uses absorption costing, how much is the per unit product cost?
A) $40.
B) $43.
C) $47.
D) $50.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q42: Chaviano Construction is planning on purchasing new
Q43: Ziska Engineering prepares its internal reports using
Q44: The following information applies to Hawks Corporation:
Q45: If a company acquires the resources needed
Q46: The following information applies to Hawks Corporation:
Q48: During 2025, KM Construction sold 10,000 units,
Q49: On an income statement prepared using variable
Q50: Aresia is the manager for Dawson Company.
Q51: Malena is working on budgeting for the
Q52: All the following are true for absorption