Multiple Choice
Backyard Environments produces a water fountain for use in residential gardens. It currently purchases the small water pump used in the fountain from an outside supplier at a cost of $2 per pump. The company makes and sells 2 million of the fountains per year. The company's vice president of manufacturing has been considering a proposal to produce the pumps internally. The machinery needed to produce the pumps could be purchased for $20,000. The machine would have a useful life of four years. It would require two workers paid $20 per hour to operate it for 2,000 hours per year. The factory space needed to accommodate the new machine would displace another production department that would be required to lease outside space at an annual cost of $195,000. Materials would cost $1.75 per pump. Additional overhead would amount to 25% of labor cost. For the purpose of the make-or-buy decision, what is the relevant unit cost to produce the pumps internally?
A) $1.90 per pump.
B) $1.80 per pump.
C) $1.8025 per pump.
D) $1.79 per pump.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q38: Caswell Company employs direct labor in two
Q39: THE FOLLOWING QUESTIONS ARE BASED ON THE
Q40: Look Your Best, Inc., operates 30 dry
Q41: Transactions Systems Limited develops and leases software
Q42: Bella Corporation produces a varied line of
Q44: An unexpected disruption in rail service eliminated
Q45: Grant Manufacturing uses a standard cost system
Q46: The Vulcan Mold and Iron Company has
Q47: A Pareto chart is most appropriate if
Q48: The materials price variance is measured as:<br>A)