menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Beginning Algebra
  4. Exam
    Exam 3: Linear Equations and Inequalities in Two Variables; Functions
  5. Question
    Solve the Problem. -Find the Best Buy and the Unit Price
Solved

Solve the Problem. -Find the Best Buy and the Unit Price

Question 266

Question 266

Multiple Choice

Solve the problem.
-Find the best buy and the unit price.
Brand X 4 oz for $ 0.52
Brand Y 6 oz for $ 0.84


A) Equal value
B) Brand X, $0. 13
C) Brand Y, $0. 14
D) Brand Y, $0. 13

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q261: Choose the one alternative that best completes

Q262: Choose the one alternative that best completes

Q263: Solve the equation.<br>--2.7c = -21.6<br>A) { 18.9}<br>B)

Q264: Write each inequality in interval notation

Q265: Choose the one alternative that best completes

Q267: Solve the equation.<br>-5.6p + 5 = 4.6p

Q268: Solve the inequality and write the

Q269: Solve the inequality and write the

Q270: Solve the equation.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB9570/.jpg" alt="Solve the equation.

Q271: Provide an appropriate response.<br>-When does the solution

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines