Multiple Choice
Lynn Valley Corporation currently manufactures a subassembly for its main product. The costs per unit are as follows: Reliance Corp has contacted Lynn Valley with an offer to sell them 5,000 of the subassemblies for $44.00 each. Lynn Valley will eliminate $50,000 of fixed overhead if it accepts the proposal.
Should Omark make or buy the subassemblies? What is the difference between the two alternatives?
A) buy; savings = $20,000
B) buy; savings = $50,000
C) make; savings = $60,000
D) make; savings = $10,000
E) buy; savings = $10,000
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q12: A florist produces table settings for weddings.
Q13: Pat, a Pizzeria manager, replaced the convection
Q14: Last year, a sailboard company produced two
Q15: Car Parts Company manufactures a part for
Q16: Which of the following is NOT a
Q18: A client in another province needs immediate
Q19: Southwestern Company needs 1,000 motors in its
Q20: Local Steel Construction Company produces two products,
Q21: Hasselhoff Camera is considering eliminating Model EOS1
Q22: Lovejoy's Cake Shop makes three types of