menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Developmental Mathematics College
  4. Exam
    Exam 8: Solving Equations and Inequalities
  5. Question
    Solve the Problem\(\$ 11.78\) What Was the Cost of One Jar? A)
Solved

Solve the Problem $11.78\$ 11.78$11.78 What Was the Cost of One Jar?
A)

Question 86

Question 86

Multiple Choice

Solve the problem.
-Recently, the cost of 196 -oz jars of baby food was $11.78\$ 11.78$11.78 . What was the cost of one jar?


A) $1.86\$ 1.86$1.86
B) $0.62\$ 0.62$0.62
C) $0.31\$ 0.31$0.31
D) $1.24\$ 1.24$1.24

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q81: Solve the problem.<br>-A chemical solution contains

Q82: Solve using the multiplication principle.<br>- <span

Q83: Solve.<br>-You are traveling to your aunt's

Q84: Solve the problem. Round to the

Q85: Translate the sentence to an inequality.<br>-A

Q87: Solve the problem.<br>-A square plywood platform has

Q88: Determine whether the given number is

Q89: Solve.<br>- <span class="ql-formula" data-value="\frac{1}{3} a-\frac{1}{3}=-4"><span class="katex"><span

Q90: Solve using the addition principle. Graph

Q91: Solve the problem.<br>-Jennifer's annual salary was

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines