Solved

Solve the Problem Using a System of Equations $1.20\$ 1.20 Per Pound, Almonds For

Question 6

Multiple Choice

Solve the problem using a system of equations.
-A company sells nuts in bulk quantities. When bought in bulk, peanuts sell for $1.20\$ 1.20 per pound, almonds for $2.35\$ 2.35 per pound, and cashews for $3.30\$ 3.30 per pound. Suppose a specialty shop wants a mixture of 210 pounds that will cost $2.42\$ 2.42 per pound. Find the number of pounds of each type of nut if the sum of the number of pounds of almonds and cashews is twice the number of pounds of peanuts. Round your answers to the nearest pound.


A) Peanuts: 70lb70 \mathrm{lb} ., almonds: 40lb40 \mathrm{lb} ., cashews: 100lb100 \mathrm{lb} .
B) Peanuts: 40lb40 \mathrm{lb} ., almonds: 100lb100 \mathrm{lb} ., cashews: 70lb70 \mathrm{lb} .
C) Peanuts: 80lb80 \mathrm{lb} ., almonds: 40lb.40 \mathrm{lb} . , cashews: 90lb90 \mathrm{lb} .
D) Peanuts: 100lb100 \mathrm{lb} ., almonds: 70 lb., cashews: 40lb40 \mathrm{lb} .

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions