Solved

Solve the Problem by Writing and Solving a Suitable System $26\$ 26

Question 190

Multiple Choice

Solve the problem by writing and solving a suitable system of equations.
-If 40 pounds of tomatoes and 20 pounds of bananas cost $26\$ 26 and 10 pounds of tomatoes and 30 pounds of bananas cost $14\$ 14 , what is the price per pound of tomatoes and bananas


A) tomatoes: $0.60\$ 0.60 per pound; bananas: $0.10\$ 0.10 per pound
B) tomatoes: $0.40\$ 0.40 per pound; bananas: $0.50\$ 0.50 per pound
C) tomatoes: $0.60\$ 0.60 per pound; bananas: $0.30\$ 0.30 per pound
D) tomatoes: $0.50\$ 0.50 per pound; bananas: $0.30\$ 0.30 per pound

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions