menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Basic College Mathematics
  4. Exam
    Exam 5: Ratio and Proportion
  5. Question
    If It Costs\(\$ 10.23\) For 62 Feet of Rope, What Is the Cost Per Foot
Solved

If It Costs $10.23\$ 10.23$10.23 For 62 Feet of Rope, What Is the Cost Per Foot

Question 28

Question 28

Short Answer

If it costs $10.23\$ 10.23$10.23 for 6.2 feet of rope, what is the cost per foot?

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q23: First use front end rounding to

Q24: Use the order of operations to

Q25: Add, subtract, multiply, or divide.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB9553/.jpg" alt="Add,

Q26: Add, subtract, multiply, or divide.<br>-<img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB9553/.jpg" alt="Add,

Q27: Solve each application problem.<br>-A rental car

Q29: First use front end rounding to

Q30: Write each decimal as a fraction or

Q31: Write each decimal as a fraction

Q32: First use front end rounding to

Q33: Write each decimal as a fraction or

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines