menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Basic College Mathematics
  4. Exam
    Exam 5: Ratio and Proportion
  5. Question
    Solve Each Application Problem\(\$ 45.99\) For 126 Yards of Chain, What Is the Cost Per Yard
Solved

Solve Each Application Problem $45.99\$ 45.99$45.99 For 126 Yards of Chain, What Is the Cost Per Yard

Question 36

Question 36

Short Answer

Solve each application problem.
-If it costs $45.99\$ 45.99$45.99 for 12.6 yards of chain, what is the cost per yard?

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q31: Write each decimal as a fraction

Q32: First use front end rounding to

Q33: Write each decimal as a fraction or

Q34: Add, subtract, multiply, or divide.<br>- <span

Q35: Round to the place indicated.<br>- <span

Q37: First use front end rounding to

Q38: Arrange in order from smallest to

Q39: Solve each application problem.<br>-How much will

Q40: Arrange in order from smallest to

Q41: Solve each application problem.<br>-Fencing costs

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines