Multiple Choice
Vipsana's Gyros House sells gyros.The cost of ingredients (pita, meat, spices, etc.) to make a gyro is $2.00.Vipsana pays her employees $60 per day.She also incurs a fixed cost of $120 per day.Calculate Vipsana's total cost per day when she produces 50 gyros using two workers?
A) $100
B) $124.40
C) $220
D) $340
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q85: Average variable cost can be calculated using
Q86: Table 11-3<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4193/.jpg" alt="Table 11-3
Q87: Which of the following statements is false?<br>A)An
Q88: The relationship between the inputs employed by
Q89: A change in the slope of an
Q91: Figure 11-15<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4193/.jpg" alt="Figure 11-15
Q92: Which of the following statements is false?<br>A)Marginal
Q93: Table 11-7<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4193/.jpg" alt="Table 11-7
Q94: State the law of diminishing returns.How do
Q95: Jill Johnson owns a pizzeria.She currently produces