Multiple Choice
Vipsana's Gyros House sells gyros.The cost of ingredients (pita, meat, spices, etc.) to make a gyro is $2.00.Vipsana pays her employees $60 per day.She also incurs a fixed cost of $120 per day.Calculate Vipsana's average fixed cost per day when she produces 50 gyros using two workers?
A) $2.00
B) $2.40
C) $4.40
D) $6.80
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q156: To improve delivery, Joe's Pizza Emporium made
Q157: The basic activity of a firm is<br>A)to
Q158: Figure 11-1<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4193/.jpg" alt="Figure 11-1
Q159: Figure 11-15<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB4193/.jpg" alt="Figure 11-15
Q160: Explain why the marginal cost of production
Q162: All of the following statements are true
Q163: Long-run cost curves are U-shaped because<br>A)of the
Q164: Suppose the price of capital and labor
Q165: Use a long-run average cost curve graph
Q166: Joan Jillson owns a coffee shop.Assume that