menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Principles of Microeconomics
  4. Exam
    Exam 7: Consumers, producers, and the Efficiency of Markets
  5. Question
    Donald Produces Nails at a Cost of $200 Per Tonne
Solved

Donald Produces Nails at a Cost of $200 Per Tonne

Question 35

Question 35

Multiple Choice

Donald produces nails at a cost of $200 per tonne.If he sells the nails for $500 per tonne,what is his producer surplus


A) $200 per tonne
B) $300 per tonne
C) $500 per tonne
D) $700 per tonne

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q30: What does a consumer's willingness to pay

Q31: Figure 7-7<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1272/.jpg" alt="Figure 7-7

Q31: Even though participants in the economy are

Q32: Market demand is given as Q<sub>D </sub>=

Q33: Table 7-3<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1272/.jpg" alt="Table 7-3

Q34: Market demand is given as Q<sub>D </sub>=

Q36: Figure 7-6<br>​<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1272/.jpg" alt="Figure 7-6 ​

Q37: Daria values a stainless steel dishwasher for

Q38: Suppose the price a consumer pays for

Q40: In a market,what determines the value of

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines