Multiple Choice
Assume that a college student spends all of her income on boxes of macaroni.During finals week,the price of a box of macaroni is $1.25 and a pound of hamburger costs $3.75.If she has $40 of income,what could she choose to consume
A) 3 boxes of macaroni and 5 pounds of hamburger
B) 4 boxes of macaroni and 10 pounds of hamburger
C) 7 boxes of macaroni and 8 pounds of hamburger
D) 8 boxes of macaroni and 8 pounds of hamburger
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q32: In what direction will an increase in
Q33: A consumer is currently consuming some of
Q34: Uta consumes two normal goods,X and Y,and
Q35: At the consumer's optimum,the consumer's valuation of
Q36: Use consumer choice theory to explain why
Q38: Table 21-1<br>The relationship between the marginal utility
Q39: When both consumptions are considered "normal goods,"
Q40: Evaluate the following statement: "Warren Buffet is
Q41: What does utility measure<br>A)the satisfaction a consumer
Q42: Figure 21-3<br> <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1272/.jpg" alt="Figure 21-3