Essay
Freddie's Fudge Factory currently makes fudge for retail and mail order customers.It also offers a variety of roasted nuts.Fudge sales have increased over the past year,so Freddie is considering outsourcing the roasted nuts and using the roasting space to make additional fudge.A reliable supplier has quoted a price of $0.85 per pound for the roasted nuts.The following amounts reflect the in-house manufacturing costs per pound for the roasted nuts:
Required:
a. Should Freddie's Fudge Factory outsource the roasted nuts? Why or why not? Discuss all items that should be considered.
b. What incentives can Freddie offer the supplier of the roasted nuts to encourage continued reliability?
Correct Answer:

Verified
a. Because Freddie's Fudge Factory can m...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q12: An example of a sunk cost is
Q13: Break-even point is NOT an important concept
Q14: Fixed costs:<br>A)may be either direct or indirect
Q15: Alistar's Best reported the following for 2011:<br>
Q16: Contribution margin equals revenues minus:<br>A)product costs.<br>B)period costs.<br>C)variable
Q18: The salary of the company president is
Q19: Problems involving two or more constraints are
Q20: Costs are relevant to a particular decision
Q21: Explain when a manager would use cost-volume-profit
Q22: Fair Engineering Company manufactures part QE767 used