menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Managerial Economics Study Set 2
  4. Exam
    Exam 7: Economies of Scale and Scope
  5. Question
    It Costs a Firm $80 Per Unit to Produce Product
Solved

It Costs a Firm $80 Per Unit to Produce Product

Question 2

Question 2

Multiple Choice

It costs a firm $80 per unit to produce product A and $50 per unit to produce B individually.If the firm can produce both products together at $140 per unit of product A and B,this exhibits signs of


A) Economies of scale
B) Economies of Scope
C) Diseconomies of Scale
D) Diseconomies of Scope

Correct Answer:

verifed

Verified

Related Questions

Q1: The marginal product curve is a mirror

Q3: When a firm is experiencing decreasing marginal

Q4: The average total cost curve<br>A)is downward sloping

Q5: The ability to lower the average costs

Q6: All these curves are U-shaped except<br>A)Average fixed

Q7: Which of the following statements describes the

Q8: The ability to lower the average costs

Q9: Diminishing marginal returns occur because<br>A)All inputs are

Q11: In any production process the marginal product

Q45: ​When there are economies of scale,<br>A)​per-unit costs

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines