Multiple Choice
Standard material cost per kg of raw material is $6.50. Standard material allowed per unit is 5 Kg. Actual material used per unit is 6.00 Kg. Actual cost per kg is $6.00. What is the standard cost per output unit?
A) $30.00
B) $36.00
C) $32.50
D) $39.00
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q145: Nonfinancial performance measures _.<br>A) are usually used
Q146: A company budgets 10,000 units of sales
Q147: Goodard Inc. planned to use $155 of
Q148: A purchasing manager's performance is best evaluated
Q149: The actual information pertains to the month
Q151: Nicholas Company manufacturers TVs. Some of the
Q152: Mid City Products Inc. (MCP), developed standard
Q153: The flexible-budget variance for materials is $2,000
Q154: Which of the following is true of
Q155: A flexible-budget variance can be subdivided into