Essay
The following data for the Prender Company pertain to the production of 800 urns during August.
Direct Materials (all materials purchased were used):
Standard cost: $4.80 per pound of urn.
Total actual cost: $4,480.
Standard cost allowed for units produced was $4,800.
Materials efficiency variance was $96 unfavorable.
Direct Manufacturing Labor:
Standard cost is 2 urns per hour at $19.20 per hour.
Actual cost per hour was $19.60.
Labor efficiency variance was $288 favorable.
Required:
a.What is standard direct material amount per urn?
b.What is the direct material price variance?
c.What is the total actual cost of direct manufacturing labor?
d.What is the labor price variance for direct manufacturing labor?
Correct Answer:

Verified
a.11ecb4bf_1a26_3ef4_8164_c794aaf9a457_T...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q27: A master budget is called a static
Q28: Cost variances should be investigated _.<br>A) when
Q29: Classic Products Company manufactures colonial style desks.
Q30: A flexible-budget variance pertaining to revenues is
Q31: Variance analysis should be used _.<br>A) to
Q33: Genent Industries, Inc. (GII), developed standard costs
Q34: One advantage of using standard times to
Q35: Jalbert Incorporated planned to use materials of
Q36: When benchmarking, management accountants are most valuable
Q37: A company purchases $650,000 of materials on