Solved

Betty Consumes Good X and Good Y

Question 28

Multiple Choice

Betty consumes good x and good y.If the price of x = $3 and the price of y = $4,then


A) an extra unit of x costs 4/3 units of y.
B) an extra unit of y costs 4/3 units of x.
C) an extra unit of x costs 3/4 units of y.
D) Both B and C.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions