Multiple Choice
Joshua has income endowment of $1,000,the price of food is $2 per unit and the price of non-food is $4 per unit.If he spent all of his income on food,how many units of food can he buy?
A) 1,000 units.
B) 250 units.
C) 500 units.
D) 0 unit.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q2: If consumers' income increases by one dollar
Q3: If the prices of food and non-food
Q4: Suppose there is a reduction in the
Q5: All of the following statements are true
Q6: If consumers' income increases and the consumption
Q8: If one worker suppliers fewer hours of
Q9: If George treats home time as normal
Q10: A reduction in the price of good
Q11: Joshua has income endowment of $1,000,the
Q12: An increase in hourly wage will _