Multiple Choice
Jamie's marginal utility from muffins and from doughnuts (in utils) is shown in the accompanying table. Jamie spends a total of $8 on muffins and/or doughnuts every morning. The price of each muffin is $2 and the price of each doughnut is $1. If Jamie consumes 3 muffins a day, then what is her marginal utility per dollar spent on the third muffin?
A) 10
B) 20
C) 30
D) 40
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q38: Taylor's marginal utility from watching movies
Q39: For Michael, the first cup of coffee
Q40: Refer to the accompanying figure. As Jeff
Q41: Refer to the accompanying figures. If Mallory
Q42: Blair has vast riches and consumes thousands
Q44: Suppose that each week Henry buys 12
Q45: Assume that Dusty has $30 in income,
Q46: Refer to the accompanying figure. At the
Q47: During Thanksgiving you participated in a pumpkin-pie
Q48: Refer to the accompanying figures. If Mallory