Multiple Choice
Suppose a firm uses workers and office space to produce output. The firm is locked into a year-long lease on its office space, but it can easily vary the number of employee-hours it uses each day. The accompanying table describes the relationship between the number of employee-hours the firm uses each day and the firm's daily output. Each unit of output sells for $2, the hourly wage rate is $14, and the rent on the office space is $50 per day.
When the firm uses 9 employee-hours per day, its total cost each day is:
A) $126.
B) $64.
C) $56.
D) $176.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q2: A rational seller will sell another unit
Q3: Refer to the accompanying table. As the
Q4: Refer to the accompanying graph. If this
Q5: An increase in consumers' demand for espresso
Q6: If a firm shuts down in the
Q8: Suppose Chris is a potter who
Q9: Jenny sells lemonade in front of her
Q10: For a given seller, the accompanying figure
Q11: The price equals marginal cost rule for
Q12: The accompanying table shows a pizzeria's fixed