Multiple Choice
Suppose that the total production of an economy consists of 4 oranges and 10 candy bars, each orange sells for $0.25, and each candy bar sells for $0.50. What is the market value of production in this economy?
A) $0.75
B) $1.00
C) $5.00
D) $6.00
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q144: Using real GDP to compare the level
Q145: Bob's Barber Shop cut 3,000 heads of
Q146: Comparisons of economic activity over time should
Q147: Data for an economy show that the
Q148: Goods and services that are used up
Q150: Peg's Manicure Manor did 4,000 sets of
Q151: Suppose a jar of DeLux popcorn
Q152: The duration of unemployment _ during a
Q153: Income lost by the unemployed is an
Q154: One shortcoming of real GDP as an