Multiple Choice
If Option A costs $40 and yields 20 units of output,and Option B costs $50 and yields 30 units of output,
A) Option B and Option A are equally economically efficient.
B) Option B is economically efficient relative to Option A.
C) Option A is economically efficient relative to Option B.
D) It is not possible to determine which option is more economically efficient.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q68: A firm produces output according to the
Q69: The cost of waiting two months for
Q70: The "Law of Diminishing Marginal Returns" could
Q71: Suppose the cost of producing two goods,x
Q72: In the short run,the expansion path is<br>A)
Q74: Suppose the short-run production function is q
Q75: Which of the following statements is NOT
Q76: If a firm buys a building so
Q77: To dig a trench,each worker needs a
Q78: Which of the following will cause the