Multiple Choice
Jason is trying to decide whether to buy a bagel or a muffin for breakfast.The bagel costs $.50 and has a marginal utility of 5.The muffin costs $1 and has a marginal utility of 20.Which should he buy,and why?
A) The muffin,because it has a higher marginal utility
B) The muffin,because it has a lower marginal utility per dollar
C) The bagel,because it costs less
D) The bagel,because it has a higher marginal utility per dollar
E) The muffin,because it has a higher marginal utility per dollar
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q16: The below table shows the average utility
Q20: The table below shows the total utility
Q72: When attempting to explain why a consumer
Q73: Which one of the following is based
Q75: Which of the following statements concerning income
Q78: If a consumer is buying only goods
Q79: If the marginal utility of a product
Q81: The below table shows the average utility
Q82: Suppose the price of beef declines by
Q133: The below figure shows the various combinations