Multiple Choice
It costs $12 to make a single unit using regular production and $15 to make a single unit using overtime production.Total overtime production is limited to 500 units for the five month period.The manufacturing plant has a regular production capacity of 250 units per month and 50 units in inventory at the start of the planning period.There is a $5 per unit charge for holding inventory at the end of each month and a limit of 250 units ending inventory for any period.What is the total number of units to be produced using overtime throughout the entire planning period if the forecast must be met and costs are to be minimized?
A) 450
B) 500
C) 400
D) 350
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q17: There are few, if any, options for
Q20: Net cash flow is the difference between
Q34: A company has a sales forecast for
Q40: Which of these is NOT an advantage
Q42: Regular production costs $13 per unit and
Q45: Planning values are used in bottom-up planning,
Q54: Seventy percent of a house painter's business
Q73: To develop a superior plan, sales and
Q74: When the products and services have very
Q77: Within the context of the planning cycle,