menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Statistics
  3. Study Set
    Operations and Supply Chain Management Study Set 1
  4. Exam
    Exam 10: Sales and Operations Planning Aggregate Planning
  5. Question
    Regular Production Costs $15 Per Unit and Selling a Unit
Solved

Regular Production Costs $15 Per Unit and Selling a Unit

Question 53

Question 53

Multiple Choice

Regular production costs $15 per unit and selling a unit represents a cash inflow of $25 per unit.Assume that all units reflected on the forecast will be sold.What is the net cash flow for March? Regular production costs $15 per unit and selling a unit represents a cash inflow of $25 per unit.Assume that all units reflected on the forecast will be sold.What is the net cash flow for March?   A)  $11,500 B)  $7,500 C)  $4,500 D)  $3,000


A) $11,500
B) $7,500
C) $4,500
D) $3,000

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q9: Bottom-up planning should be used when the

Q16: Detailed planning and control is riskier than

Q18: Willow Trees Inc. makes seven different products,

Q23: The standard equation used by Gigi Enterprises

Q50: Describe the differences between level,chase,and mixed production

Q51: A(n)_ production plan matches production in each

Q52: It costs $12 to make a single

Q64: Compared to other levels of planning, detailed

Q65: The objective function of an optimization modeling

Q76: Planning numbers are somewhat aggregated (month by

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines