Multiple Choice
John has $40 to spend on pizza and tacos. Pizza costs $10 each and tacos are $1 per taco. John's real income ________.
A) is $40
B) is 4 pizzas or 40 tacos
C) is 4 pizzas plus 40 tacos
D) depends only on his money wage
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q419: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -Melissa has an
Q420: Preferences depend on<br>A) income but not relative
Q421: Which of the following will change the
Q422: If the price of a good rises
Q423: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -In the figure
Q425: When the price of a normal good
Q426: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -The figure above
Q427: The lower the price of the good
Q428: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -Kristen has an
Q429: The point where the indifference curve is