Multiple Choice
Suppose the price of chocolate chip cookies is $4.00 per pound and the price of a slice of cake is $2.00 per slice. The relative price of cake in terms of cookies is
A) 1/2 pound of cookies per cake.
B) 2 pounds of cookies per cake.
C) 1/2 slice of cake per cookie.
D) 2 slices of cake per cookie.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q434: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -The figure above
Q435: Which of the following statements is FALSE?<br>A)
Q436: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -Your weekly budget
Q437: Preferences can be described as<br>A) what a
Q438: If consumers spend their money only on
Q440: Holding your income and the price of
Q441: Moving along a given budget line<br>A) prices
Q442: A consumer is in equilibrium when the
Q443: Except for perfect complements, an indifference curve
Q444: What does the slope of the budget