menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Microeconomics Study Set 6
  4. Exam
    Exam 9: Possibilities, Preferences, and Choices
  5. Question
    Suppose That the Price of a Bag of Jellybeans Is
Solved

Suppose That the Price of a Bag of Jellybeans Is

Question 339

Question 339

Multiple Choice

Suppose that the price of a bag of jellybeans is $6, and the price of a bottle of cola is $2. The relative price of cola is


A) 3 bags of jellybeans per bottle of cola.
B) 2 bags of jellybeans per bottle of cola.
C) 1/3 bag of jellybeans per bottle of cola.
D) $2.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q334: Janelle spends all of her $40 income

Q335: Tonya, who is rich, and Jerome, who

Q336: Consumption at points on a steeper part

Q337: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -Lizzie's budget line

Q338: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -If an individual's

Q340: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -The table above

Q341: If two consumption points are not on

Q342: Lily is a college student who likes

Q343: Suppose the price of chocolate chip cookies

Q344: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -The figure above

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines