Multiple Choice
Bananas cost about $1 a pound and ground beef costs about $3 a pound. If Jenna has $18 to spend on groceries and she only buys bananas and beef, which of the following is a possible combination of these goods that could maximize her total utility?
A) 18 lbs of bananas and 6 lbs of beef
B) 10 lbs of bananas and 8 lbs of beef
C) 8 lbs of bananas and 3 lbs of beef
D) 3 lbs of bananas and 5 lbs of beef
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q81: The magnitude of the slope of an
Q82: The change in consumption that results from
Q83: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -Waldo buys only
Q84: The price of one good changes and
Q85: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -Consider the change
Q87: Hilda buys only cauliflower, Q<sub>c</sub>, and geraniums,
Q88: Suppose the price of a good rises.
Q90: Goods that can be bought in any
Q91: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -The above figure
Q105: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -Given the budget