Solved

Suppose a Little Girl Likes Peanut Butter and Jelly Sandwiches

Question 8

Multiple Choice

Suppose a little girl likes peanut butter and jelly sandwiches with exactly 2T of jelly and 1T of peanut butter.Suppose further that her mom agrees to make sandwiches to those exact specifications and the price of peanut butter is $.25/T and the price of jelly is $.10/T.If she has $1.8 to spend on peanut butter and jelly ingredients (ignore the bread) in a week,how many sandwiches will she make?


A) 1
B) 2
C) 4
D) 8

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions