Multiple Choice
A producer with only one product has total fixed costs of $15,000 per month.In addition,it cost the producer $100 in variable costs to produce each unit of her product (raw materials and direct labor cost) .The producer charges her wholesalers $125 per unit.How many units of the product does the producer have to sell each month in order to break even?
A) 450 units
B) 500 units
C) 550 units
D) 600 units
E) 650 units
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q118: The production cost of an automobile component
Q123: Which of the following would NOT be
Q124: Customers are likely to be less price
Q125: If a retailer adds a 25-cent markup
Q126: One major difference between leader pricing and
Q128: CenturyLink attracts residential customers by setting one
Q130: The major weakness of average-cost pricing is
Q131: Psychological pricing involves setting prices that end
Q213: A markup is the dollar amount added
Q257: The idea that people will pay extra