Multiple Choice
Maria's Yiros House sells yiros.The cost of ingredients (pita, meat, spices, etc.) to make a yiros is $2.00.Maria pays her employees $60 per day.She also incurs a fixed cost of $120 per day.Calculate Maria's average fixed cost per day when she produces 50 yiros using two workers?
A) $2.00
B) $2.40
C) $4.40
D) $6.80
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q8: If, after hiring the 6th worker, a
Q96: In the short run, if average product
Q105: An isoquant shows<br>A)the combinations of two goods
Q182: An isocost line shows<br>A)combinations of two inputs
Q196: Table 7.3 <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1015/.jpg" alt="Table 7.3
Q198: If another worker adds 9 units of
Q199: Table 7.7 <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1015/.jpg" alt="Table 7.7
Q200: Explain whether each of the following is
Q206: If the marginal cost curve is below
Q278: What is an isocost line? What is