Multiple Choice
If 1 unit of land and labor are used to make bread (costing a total of $10) , while 1 unit of land and 2 units of labor are used to make wine (costing a total of $12) , then:
A) the price of labor is $2 and the price of land is $8.
B) the price of land is $2 and the price of labor is $8.
C) the price of each final good is $11.
D) labor will continue to move into wine production until the price of wine declines to $10.
E) no correct numerical answer is stated above.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q15: Use the following to answer questions :<br>Figure
Q16: By supplying the firm with a production-function
Q17: Use the following to answer questions :<br>Table
Q18: Use the following to answer questions :<br>Figure
Q19: Use the following to answer questions :<br>Table
Q21: Production theory is like consumer theory in
Q22: The slope of an equal-cost line is
Q23: A labor-saving technological improvement will cause firms
Q24: Use the following to answer questions :<br>Figure
Q25: Use the following to answer questions :<br>Figure