Essay
Standard costs are said to be useful in performance evaluation.Assume that the standard direct materials cost per unit of finished product is $6 (three pounds at $2 per pound).
Required:
A.Explain how such a standard can be used to evaluate performance.
A.The standard provides a measure of how much material should be used for a unit of product and how much each pound of raw material should cost.This standard serves as a basis for evaluating performance by allowing a comparison to be made of standard cost/usage against actual cost/usage.
B.The degree of controllability is important because not all factors are subject to the same amount of control.For example,the market for the raw material may be a seller's market in which case management would have very little control over the material price variance.On the other hand,management generally has more control over the usage of materials because of the ability to influence the amount of scrap and rejected units produced.In short,a manager should be held accountable only for those items under his/her control.
B.Why is the degree of controllability important when utilizing standard costs to evaluate performance?
Correct Answer:

Verified
A.The standard provides a measure of how...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q24: Standard cost systems can have motivational effects;some
Q26: Lead indicators guide management to:<br>A) take actions
Q27: Which of the following correctly lists all
Q28: Which of the following balanced-scorecard perspectives is
Q28: Halo Enterprises recently experienced a fire, forcing
Q30: The direct-labor efficiency variance is:<br>A)$8,000F.<br>B)$8,000U.<br>C)$8,250F.<br>D)$8,250U.<br>E)None of thesE.<br>
Q31: The direct-material price variance is:<br>A)$4,620F.<br>B)$4,620U.<br>C)$5,200F.<br>D)$5,200U.<br>E)None of thesE.<br>
Q37: Variances are computed by taking the difference
Q47: Chen Enterprises purchased 67,000 pounds (cost =
Q62: Which of the following is a predetermined