Multiple Choice
Machine Builders Inc.adopted a standard cost system several years ago that it uses in conjunction with its process cost system.The per-unit standard costs for direct materials and direct labor for its single product are as follows: materials: 4 kilograms/unit x $10.00 per kilogram = $40.00/unit;labor: 4 hours/unit x $18.00 per hour = $72.00/unit.All materials are issued at the beginning of processing.The operating data shown below were taken from the records for July:
The direct materials usage variance for July was:
A) $3,000 favorable.
B) $43,000 favorable.
C) $12,000 unfavorable.
D) $15,000 unfavorable.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q14: Define what is meant by the term
Q33: Which one of the following, for each
Q43: Differences in expectation levels lead to two
Q82: A flexible-budget variance measures the impact on
Q120: What four variances may be included as
Q162: Shade Company adopted a standard cost system
Q163: A standard cost system:<br>A) Cannot be used
Q166: The total variable cost flexible-budget variance for
Q167: In September,Larson Inc.sold 40,000 units of its
Q169: Precilla Company uses a standard costing system