Multiple Choice
Betty consumes good x and good y.If the price of x = $3 and the price of y = $4,then
A) an extra unit of x costs 4/3 units of y.
B) an extra unit of y costs 4/3 units of x.
C) an extra unit of x costs 3/4 units of y.
D) Both B and C.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q23: Clifford lives by the motto "Eat drink
Q24: A consumer buys food (F)and shelter (S).If
Q25: Individuals derive utility from picnics,p,and kayak trips,k.Assuming
Q26: An indifference curve represents bundles of goods
Q27: An interior solution to a consumer's utility
Q29: If two bundles are on the same
Q30: Suppose a taco costs $4 and a
Q31: If the prices of both goods and
Q32: Joe subscribes to an Internet provider that
Q33: Indifference curves cannot intersect.