Solved

Suppose the Price of Is $20 Per Unit,the Price

Question 41

Multiple Choice

Suppose the price of Suppose the price of   is $20 per unit,the price of   is $10 per unit,and the consumer's income is $1000 per month.Which of the following baskets is not on the consumer's budget line? A)  A = 40, B = 20 B)  A = 5, B = 90 C)  A = 2.5, B = 95 D)  A = 20, B = 40 is $20 per unit,the price of Suppose the price of   is $20 per unit,the price of   is $10 per unit,and the consumer's income is $1000 per month.Which of the following baskets is not on the consumer's budget line? A)  A = 40, B = 20 B)  A = 5, B = 90 C)  A = 2.5, B = 95 D)  A = 20, B = 40 is $10 per unit,and the consumer's income is $1000 per month.Which of the following baskets is not on the consumer's budget line?


A) A = 40, B = 20
B) A = 5, B = 90
C) A = 2.5, B = 95
D) A = 20, B = 40

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions