Multiple Choice
Baker Company
Baker Company produces three products: A,B,and C from the same process.Joint costs for this production run are $2,100.
Pounds | Sales price per lb. at split-off | Disposal cost per lb. at split-off | Further processing per pound | Final sales price per pound | |
A | 800 | $6.50 | $3.00 | $2.00 | $ 7.50 |
B | 1,100 | 8.25 | 4.20 | 3.00 | 10.00 |
C | 1,500 | 8.00 | 4.00 | 3.50 | 10.50 |
If the products are processed further,Baker Company will incur the following disposal costs upon sale: A,$3.00;B,$2.00;and C,$1.00.
Refer to Baker Company.Using sales value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product B (round to the nearest dollar) ?
A) $700
B) $416
C) $725
D) $959
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q46: Chambers Company<br>Chambers Company produces two products from
Q47: Industrial Solutions Company<br>Industrial Solutions Company produces three
Q48: In a lumber mill,which of the following
Q49: Three types of products that result from
Q50: Shiny Floors Company<br>Shiny Floors Company produces four
Q52: Net realizable value equals product sales revenue
Q53: Arnold Company processes raw material in Department
Q54: Industrial Solutions Company<br>Industrial Solutions Company produces three
Q55: Kilpatrick Company manufactures products A and B
Q56: Fulton Company<br>Fulton Company is placing an