Multiple Choice
Shiny Floors Company
Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C,D,E,and G.Joint product costs are $9,000.(Round all answers to the nearest dollar. )
Barrels | Sales price per barrel at split-off | Disposal cost per barrel at split-off | Further processing costs | Final sales price per barrel | |
C | 750 | $10.00 | $6.50 | $2.00 | $13.50 |
D | 1,000 | 8.00 | 4.00 | 2.50 | 10.00 |
E | 1,400 | 11.00 | 7.00 | 4.00 | 15.50 |
G | 2,000 | 15.00 | 9.50 | 4.50 | 19.50 |
If Shiny Floors sells the products after further processing,the following disposal costs will be incurred: C,$2.50;D,$1.00;E,$3.50;G,$6.00.
Refer to Shiny Floors Company.Using a physical measurement method,what amount of joint processing cost is allocated to Product C?
A) $3,495
B) $2,447
C) $1,748
D) $1,311
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q1: Chambers Company<br>Chambers Company produces two products from
Q2: Joplin Corporation produces three products from a
Q3: Baker Company<br>Baker Company produces three products: A,B,and
Q4: The net realizable value approach is used
Q5: Bolton Company produced three joint products
Q7: Baker Company<br>Baker Company produces three products: A,B,and
Q8: Baker Company<br>Baker Company produces three products: A,B,and
Q9: The net realizable value approach requires that
Q10: Allocating joint costs based upon a physical
Q11: If two or more products share a