Multiple Choice
Shiny Floors Company
Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C,D,E,and G.Joint product costs are $9,000.(Round all answers to the nearest dollar. )
Barrels | Sales price per barrel at split-off | Disposal cost per barrel at split-off | Further processing costs | Final sales price per barrel | |
C | 750 | $10.00 | $6.50 | $2.00 | $13.50 |
D | 1,000 | 8.00 | 4.00 | 2.50 | 10.00 |
E | 1,400 | 11.00 | 7.00 | 4.00 | 15.50 |
G | 2,000 | 15.00 | 9.50 | 4.50 | 19.50 |
If Shiny Floors sells the products after further processing,the following disposal costs will be incurred: C,$2.50;D,$1.00;E,$3.50;G,$6.00.
Refer to Shiny Floors Company.Using a physical measurement method,what amount of joint processing cost is allocated to Product G?
A) $3,495
B) $2,447
C) $1,748
D) $1,311
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q113: Baker Company<br>Baker Company produces three products: A,B,and
Q114: Riley Company<br>Riley Company produces two products from
Q115: Briefly discuss the net realizable value at
Q116: Riley Company<br>Riley Company produces two products from
Q117: Joint costs may be allocated to main
Q119: The net realizable value approach mandates that
Q120: Waste created by a production process is<br>A)accounted
Q121: A single process in which one product
Q122: Incremental revenues and costs need to
Q123: Two methods of allocating joint costs to