Multiple Choice
Shiny Floors Company
Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C,D,E,and G.Joint product costs are $9,000.(Round all answers to the nearest dollar. )
Barrels | Sales price per barrel at split-off | Disposal cost per barrel at split-off | Further processing costs | Final sales price per barrel | |
C | 750 | $10.00 | $6.50 | $2.00 | $13.50 |
D | 1,000 | 8.00 | 4.00 | 2.50 | 10.00 |
E | 1,400 | 11.00 | 7.00 | 4.00 | 15.50 |
G | 2,000 | 15.00 | 9.50 | 4.50 | 19.50 |
If Shiny Floors sells the products after further processing,the following disposal costs will be incurred: C,$2.50;D,$1.00;E,$3.50;G,$6.00.
Refer to Shiny Floors Company.Using sales value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product G?
A) $4,433
B) $1,182
C) $1,108
D) $2,276
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q35: Victoria Company<br>Victoria Company manufactures three products in
Q36: Riley Company<br>Riley Company produces two products from
Q37: Which of the following is/are synonyms
Q38: Costs that are incurred in the manufacture
Q39: Costs that are incurred after the split-off
Q41: Scrap is defined as a<br>A)finished unit of
Q42: Net realizable value equals product sales revenue
Q43: Briefly discuss the six steps in the
Q44: If incremental revenues beyond split-off are less
Q45: Ryan Company<br>Ryan Company manufactures products X and