Multiple Choice
Shiny Floors Company
Shiny Floors Company produces four floor cleaners from the same process: C,D,E,and G.Joint product costs are $9,000.(Round all answers to the nearest dollar. )
Barrels | Sales price per barrel at split-off | Disposal cost per barrel at split-off | Further processing costs | Final sales price per barrel | |
C | 750 | $10.00 | $6.50 | $2.00 | $13.50 |
D | 1,000 | 8.00 | 4.00 | 2.50 | 10.00 |
E | 1,400 | 11.00 | 7.00 | 4.00 | 15.50 |
G | 2,000 | 15.00 | 9.50 | 4.50 | 19.50 |
If Shiny Floors sells the products after further processing,the following disposal costs will be incurred: C,$2.50;D,$1.00;E,$3.50;G,$6.00.
Refer to Shiny Floors Company.Using net realizable value at split-off,what amount of joint processing cost is allocated to Product C?
A) $1,550
B) $1,017
C) $4,263
D) $2,170
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q83: Riley Company<br>Riley Company produces two products from
Q84: Joint costs are allocated to which
Q85: Which of the following is a false
Q86: Chambers Company<br>Chambers Company produces two products from
Q87: Discuss briefly the three monetary measurement techniques
Q89: A product may be processed beyond the
Q90: All costs that are incurred between the
Q91: Which of the following statements is true
Q92: Baker Company<br>Baker Company produces three products: A,B,and
Q93: Joint costs are useful for<br>A)setting the selling