Essay
(Appendix 10B)Vernon Mills,Inc.is a large producer of men's and women's clothing.The company uses standard costs for all of its products.The standard costs and actual costs per unit of product for a recent period are given below for one of the company's product lines:
During this period, the company produced 4,800 units of this product. A comparison of standard and actual costs for the period on a total cost basis is given below:
There was no inventory of materials on hand at the beginning of the period. During the period, 21,120 metres of materials were purchased, all of which were used in production.
Required:
a) (Appendix 10B) For direct materials, compute the price and quantity variances for the period and prepare journal entries to record all activity relating to direct materials for the period.
b) (Appendix 10B) For direct labour, compute the rate and efficiency variances and prepare a journal entry to record the incurrence of direct labour cost for the period.
c) For variable overhead, compute the spending and efficiency variances.
Correct Answer:

Verified
a) Materials Price Variance:

...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q27: Because managers want stable unit cost figures,the
Q45: An outdoor barbecue grill manufacturer has
Q64: An outdoor barbecue grill manufacturer has
Q72: Which one of the following variances is
Q76: The following standards for variable manufacturing
Q91: <span class="ql-formula" data-value="\text { The Litton Company
Q108: ) Saskatoon Company uses two raw materials,
Q202: The Alpha Company produces toys for national
Q220: The following standards for variable manufacturing
Q233: <span class="ql-formula" data-value="\begin{array}{l}\text { The following materials