Multiple Choice
Jamie's marginal utility for consuming muffins and doughnuts in utils are as follows.Jamie spends $4 for breakfast every morning,the price per muffin is $1.00 and the price per doughnut is $0.50.
If Jamie consumes 3 muffins,what is Jamie's marginal utility per dollar from muffins?
A) 6.25
B) 7.5
C) 25
D) 15
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q93: Assume that Dusty has $30 in income,the
Q94: This graph shows one consumer's demand for
Q95: Moe's parents frequently tell him how it
Q96: Angel's marginal utility for playing pool is
Q97: Ten years ago you had never even
Q98: According to the rational spending rule,for a
Q99: If the marginal utility per dollar is
Q100: This graph shows one consumer's demand for
Q102: The absolute price of a good in
Q103: If the marginal utility per dollar is