Solved

Suppose That Each Serving of Mac & Cheese Costs Exactly

Question 118

Multiple Choice

Suppose that each serving of Mac & Cheese costs exactly $0.50 to make no matter how many servings are produced.This means that the price elasticity of supply for Mac & Cheese is ______ and the supply is _______.


A) one;perfectly inelastic
B) zero;perfectly elastic
C) infinity;perfectly inelastic
D) infinity;perfectly elastic

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions