Solved

Reliance Corporation Sold 4,000 Units of Its Product at a Price

Question 60

Multiple Choice

Reliance Corporation sold 4,000 units of its product at a price of $15 per unit.Total variable cost per unit is $8.50,consisting of $7.75 in variable production cost and $0.75 in variable selling and administrative cost.Compute the contribution margin for the company.


A) $26,000
B) $34,000
C) $60,000
D) $31,000
E) $36,900

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions