Multiple Choice
Assume that a consumer has a given budget or income of $12 and that she can buy only two goods, apples or bananas. The price of an apple is $1.50 and the price of a banana is $0.75. If the consumer decides to buy 4 apples, how many bananas can she also buy with the remainder of her budget?
A) 8 bananas
B) 4 bananas
C) 6 bananas
D) 10 bananas
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q252: If the marginal benefit of a good
Q253: When a state government chooses to build
Q254: (Consider This) The economic perspective used in
Q255: Economic models do not reflect the full
Q256: A point outside (to the right of)
Q258: A country can achieve some combination of
Q259: If economic resources were perfectly adaptable to
Q261: The basic difference between consumer goods and
Q262: The production possibilities curve shows various combinations
Q352: In moving along a given budget line,<br>A)the