Multiple Choice
Red River Company sells its product for $12,000 per unit. Variable costs per unit are: Manufacturing overhead -$8,000
Selling and administrative -$150
Fixed costs are:
Manufacturing overhead -$30,000
Selling and administrative -$40,000
Red River had no beginning inventory at January 1, 2010. Production was 20 units each year in 2010, 2011, and 2012. Sales were 20 units in 2010, 16 units in 2011, and 24 units in 2012.
Income/(Loss) under variable costing for 2012 is:
A) $12,000.
B) $16,400.
C) $40,400.
D) $48,000
E) $22,400.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q4: If a company desires to increase its
Q6: The extent to which an organization uses
Q65: O'Dell sells three products: R, S,
Q66: Shrover began business at the start
Q67: Highline Company reported the following costs
Q68: Which of the following would take
Q69: Exterior Incorporated manufactures and sells three
Q71: North Carolina Corporation sells three types
Q72: Pattimore Inc. sells a single product at
Q74: Contemporary Corp. sells a single product for